Стандартът ISO 26000:2010 Guidance on social responsibility (БДС ISO 26000:2012 Указания за социална отговорност) предоставя указания за основните принципи на социалната отговорност и тяхната идентификация и основните въпроси, свързани със социалната отговорност, включително и социално отговорното поведение в организацията. Той не е предназначен за разработване и сертифициране на системи за управление на социалната отговорност.
Стандартът ISO 26000:2010 дава насоки за всички видове организации, независимо от техния размер или местоположение, за:
- понятия, термини и определения, свързани със социалната отговорност;
- тенденции и характеристики на социална отговорност;
- принципи и практики, свързани със социалната отговорност;
- основните въпроси и проблемите на социалната отговорност;
- интегриране, прилагане и насърчаване на социално отговорно поведение в рамките на организацията, включително и чрез прилагани политики и практики;
- идентифициране и ангажимент по отношение на заинтересованите страни;
- ангажимент по отношение на обмена на информация, свързана със социалната отговорност и за осъществяването на комуникация.
Стандартът е предназначен да подпомогне организациите в допринасянето за устойчивото развитие и да насърчи спазването на нормативните изисквания и общото разбиране в областта на социалната отговорност.
При прилагането на ISO 26000:2010, е препоръчително организацията да взема предвид обществото, околната среда, правни, културни, политически и организационни и икономическите условия.
Стандартът SA 8000 е независим стандарт, определящ изискванията по отношение на системи за управление на социалната отговорност и е предназначен за извършване на сертификация на такива системи.
Стандартът е създаден от Social Accountability International (SAI) и се базира на Декларацията на ООН за правата на човека (UN Declaration of Human Rights), конвенции на МОТ (Международната организация на труда), Конвенцията на Обединените нации за правата на детето и приложими нормативни изисквания.
Стандартът разглежда въпроси и поставя изисквания, свързани с:
- Детски труд (забрана за наемане);
- Забрана за извършване на принудителен труд;
- Осигуряването на здравето и безопасността при работа;
- Свободата на сдружаване и правото на колективно договаряне (сформирането и членство в профсъюзи);
- Дискриминация по отношение пол, етнос, религиозна принадлежност и др.;
- Спазване на приложимите изисквания за работно време;
- Възнаграждение;
- Дисциплинарни практика.
Изискванията на този стандарт са приложими за всяка организация независимо от големината, дейността или местоположението й.
За допълнителна информация свържете се с нас !